پسوریازیس از نوع پلاکی

پسوریازیس آرتروپاتیک

پسوریازیس آرتروپاتیک

پسوریازیس آرتروپاتیک / PsA یک التهاب “اتسوستروئیدی استئوپاتی” است که در افراد مبتلا به پسوریازیس یا دارای سابقه ابتلا به پسوریازیس ظاهر می شود و احتمال دارد شامل فضاهای جانبی و / یا محوری باشد و ممکن است منجر به تظاهرات فوقانی مفصلی گردد. PsA در حداقل ۵٪ از بیماران گسترش می یابد و اغلب یک oligoarthritis seronegative با ویژگی های متمایز اما متفاوت از ابتلای مفصل ديستال و mutilans آرتروز است. تقریبا نیمی از بیماران مبتلا به PsA دارای علایمی از spondyloarthropathy و آنتی ژن B27 (CLA-B27) آنتی ژن لوسکسی انسانی هستند. از این رو، می توان آن را در میان اسپوندیلاروتراپی سرولوژیکی طبقه بندی نمود. بیماری مفصلی محیطی در ۹۵٪ بیماران مبتلا به PsA ظاهر می شود، در حالی که در ۵٪ دیگر، درگیر شدن محوری ستون فقرات به طور انحصاری رخ می دهد.
تا ۳۰٪ افراد مبتلا به پسوریازیس دچار PsA نیز می شوند(شکل های ۸۰ تا ۸۸).

در اغلب موارد، بیماری پوستی پیش از ابتلای مفصلی و گاهی اوقات پس ازچندین سال رخ می دهد. هنگامی که علائم آرتریت با پسوریازیس رخ می دهد، آن را PsA می نامیم. حدود ۲۰٪ از افرادی که با گسترش PsA مواجه هستند، در نهایت گرفتگی ستون فقرات را تجربه می کنند که psoriatic spondylitis نامیده می شود. التهاب در ستون فقرات می تواند به همجوشی کامل منجر شود – همانطور که در مناطق ankylosing spondylitis و یا نواحی که مورد نظر نیستند – که برای مثال در آن فقط کمر و گردن درگیر هستند – مشاهده می شود. افرادی که درگیر عارضه ستون فقرات هستند با احتمال بیشتری برای مثبت بودن علامت HLA-B27 مواجه هستند.
همبستگی بین شدت پسوریازیس پوست و دخالت آرتروپاتیک و همچنین شدت پسوریازیس مربوط به الگوی درگیری مفصل سازگار نیست. اما این مورد به طور پیوسته گزارش شده است که بیماران مبتلا به پسوریازیس پوسچر بیشتر مستعد ابتلا به اختلال مفصلی هستند.

شروع PsA در سالخوردگی، یک شروع شدیدتر و نتیجه مخربتری نسبت به PsA که افراد جوانتر مربوط می شود در پی دارد. دوره PsA معمولا با عود و تجدید عوارض مواجه می شود. ضایعات پوستی در حدود دو سوم از بیماران مبتلا به آرتریت مشاهده شد، ضایعات پوستی آرتروز در یک پنجم و تقریبا ۱۶٪ در پوست و درگیری مفصلی تقریبا همزمان بود. اوج شروع آرتریت در این سری در سنین ۶۰-۴۰ بود.
الگوهای ابتلای PsA به شرح ذیل است:
• آرتروز ناهمواری الگوی مفصلی
• پلی آرتریت متقارن
• آرتروپاتی بینابینی دیستال
• Arthritis mutilans
• Spondylitis با یا بدون sacroiliitis.

Arthritis mutilans شایع ترین، اما شدیدترین نوع پسوریازیس است که در حدود ۵٪ بیماران مبتلا به PsA رخ می دهد. این شکل از بیماری منجر به تخریب گسترده مفاصل می گردد. هنگامی که این نوع از بیماری دست را تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند منجر به یک پدیده ای شود که گاهی اوقات از آن با عنوان “انگشتان تلسکوپی” یاد می شود. در عین حال ممکن است تغییرات مشابه در پاها رخ دهد.
برای یک رویکرد ساده تر، PsA را می توان به سه گروه اصلی تقسیم کرد:
۱٫ آرتروز نامتقارن، معمولا، اما نه همیشه شامل تعداد کمی از مفاصل با موارد کمی از فرسایش و جلوگیری خوب از عملکرد می باشد.
۲٫ پلی آرتریت متقارن، اغلب فرساینده، همراه با تغییر شکل و عملکرد غیر فعال، اما متمایز از آرتریت روماتوئید و مرتبط با ابتلای مفاصل بین مهره ای دیستال، اسپوندیلیت و عامل روماتوئید منفی (RF) (titer < 1:80)
۳٫ اسپوندیلیت غالب، شبیه به ankylosing spondylitis ، احتمالا همراه با آرتریت محیطی است، اما مستقل از آن عمل می کند.
ستون فقرات، مفصل temporomandibular، مفصل sternal، سایر مفاصل نادر درگیر در پسوریازیس هستند. ویژگی های اضافی مفصلی مانند گره های زیر جلدی، مانند آرتریت روماتوئید، در PsA مشاهده نمی شود. در نقطه مقابل، ضایعات چشم التهابی مانند بیماری Reiter و اختلال قلبی مشابه مواردی که در ankylosing spondylitis دیده می شود گزارش شده است.

کادر ۵ ابتلای ناخن در پسوریازیس مربوط به محل آناتومی
نشانه قطره روغن: بستر ناخن
سوراخ شدن، خطوط beau: ماتریس Proximal ناخن
Leukonychia : ماتریس متوسط
Subungual hyperkeratosis: Hyponychium
Onycholysis: بستر ناخن و hyponychium ناخن
Dystrophy, crumbling: صفحه ناخن
خونریزی Splinter: مویرگی پاپیلاری
لونولا خال خال: ماتریس دیستال

معیارهای طبقه بندی برای آرتریت پسوریازیس (CASPAR) عبارتست از بیماری مفصلی التهابی ایجاد شده با حداقل ۳ مورد از ویژگی های زیر:
پسوریازیس کنونی: ۲
سابقه پسوریازیس (در غیاب پسوریازیس جاری): ۱ سابقه خانوادگی پسوریازیس (در صورت عدم وجود جریان یا سابقه پسوریازیس): ۱
داکتیلت: ۱
شکل جدید استخوان Juxta-articular: 1
منفی بودن RF:
دیستروفی ناخن: ۱
پسوریازیس آرتروپاتیک در کودکان: احتمال بروز آرتریت پسوریاتیک در کودکان نسبتا غیر معمول است؛ ممکن است با پسوریازیس یا پلاکت یا گوتتا رخ دهد و ممکن است قبل از ابتلای پوستی ظاهر شود. شیوع پیش بینی شده PsA در همه بیماران مبتلا به پسوریازیس از ۵٪ تا ۳۰٪ متغیراست .۳۸ , ۳۷
سن آغاز یافته ها در دوران کودکی بین ۹ تا ۱۲ سالگی متغیر است.

بر اساس تظاهرات بیماری
بر اساس تظاهرات بیماری، می توان پسوریازیس را به منظور انتخاب یا اصلاح درمان و به منظور ارزیابی نتیجه بیماری طبقه بندی نمود. این طبقه بندی کاری پسوریازیس به شش مرحله به پزشک و بیمار کمک خواهد کرد تا به خوبی از وضعیت بیماری مطلع شوند و لذا آنها را قادر خواهد ساخت تا به طور موثر به انجام تحقیقات و درمان های برنامه ریزی شده بپردازند
(کادر ۶). ۳۹,۴۰
پسوریازیس پنهان
• بهبودی و حداقل علایم پسوریازیس
• بهبودی پایدار بدون ضایعات پسوریازیس
• علائم پسوریازیس مرزی (مانند ناخن، شوره سر شدید)
• چند ضایعه جدا و ناچیز برای بیمار.

• ابتلا در سطحی کمتر از ۱۰٪ از BSA
• به صورت سطحی (یا PASI <10)
• کنترل های مناسب با درمان موضعیشکل ۸۷ ابتلا به هر دو مورد محوری و پیرامونی در مفاصل

پسوریازیس شدید (شکل های ۹۵ و ۹۶)
• درگیر شدن پوست در بیش از ۲۰٪ (و یا PASI > 20) همراه با نیاز به درمان سیستمی
• ابتلای پوستی در سطح ۲۰-۱۰٪
• ضایعات در مناطق دشوار
• اثرات مضر / ناتوان کننده
• پسوریازیس ناپایدار
• PsA
پسوریازیس با پیش علائم محافظت شده (شکل ۹۷)
• نارسایی پوستی
• GPP (نوع von Zumbusch)
• پسوریاتیک erythroderma.

کادر ۶ طبقه بندی پسوریازیس بر اساس تظاهرات بیماری
بر اساس تظاهرات بیماری
پسوریازیس پنهان
پسوریازیس خفیف
پسوریازیس متوسط تا شدید
پسوریازیس شدید
پسوریازیس با پیش علائم محافظت شده

آرایش های مختلف پسوریازیس عبارتند از:
• پسوریازیس گیراتا: که در آن الگوهای خطی منحنی بیشتر دیده می شوند (شکل های ۹۸ و ۹۹)
• پسوریازیس حلقوی: که در آن ضایعات حلقه مانند در پی محو شدن مرکزی ظاهر می شوند (شکل ۱۰۰)

شکل ۱۰۴ ظهور غیر عادی پسوریازیس اریتودرمیک

شکل ۱۰۵ پسوریازیس مرتبط با درماتیت آتوپیک. به پلاک oozing روی پشت کمر و پلاک scarified keratotic روی آرنج
توجه داشته باشید.
خلاصه
پسوریازیس، که در حال حاضر به عنوان یک بیماری سیستمیک که عمدتا پوست و مفصل را تحت تاثیر قرار می دهد شناخته می شود، به صورت بالقوه تقریبا می تواند تمام سیستم های بدن را تحت تاثیر قرار دهد و لذا باید به دقت مورد بررسی واقع شود. ضروری است که در اغاز، چه زودتر و یا دیرتر، جنبه های مورفولوژیکی ضایعات اولیه؛ درجه التهاب، عمدتا التهاب یا کراتوتیک؛ گستردگی بیماری، آیا شامل فقط یک ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته یا خیر، بسیاری از نواحی و یا عمومی بودن ان؛ درگیر شدن و یا نشدن مفاصل؛ سرعت انتشار به صورت پایدار؛ ناپایدار یا فورانی در ارتباط با آن و سایر شرایط مانند عفونت HIV باید قبل از تکمیل روند تشخیص مورد بررسی قرار گیرد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *