درمان بیماری خود ایمنی پسوریازیس

بیماری پسوریازیس و اگزما

بیماری پسوریازیس و اگزما

یک بیماری که به شبیه سازی پسوریازیس می باشد، اگزما است. هر دو بیماری موجب بروز پوسته پوسته شدن، قرمزی، نواحی ملتهب؛ ترشحات می شود؛ و می تواند یک خارش غیر قابل کنترل ایجاد کند که برای یک فرد رنجور زندگی را به جهنم تبدیل می کند. حتی زمانی وجود دارد که یک فرد ممکن است ترکیبی از دو بیماری را داشته باشد. از دیدگاه پزشکی ارتدوکس، آنها دو بیماری جداگانه در نظر گرفته می شوند. از نقطه نظر پزشکی، این احتمالا بهترین مورد است، زیرا اوزن اوزن درمانئ DIVئ ها متفاوت خواهند بود. با این حال، با توجه به دیدگاه ادگار کایس، ما دقیقا مسیر برعکس را می آموزیم. مطمئنا ارتباطی بین دو بیماری نه تنها در علت، بلکه در اوزن اوزن درمانئ DIVئ نیز وجود دارد.
در طول سال های کار در رابطه با پسوریازیس، چند مورد مبتلا به اگزما به مطب من آمده اند. درست است که این مورد به سختی مبنایی برای یک گزارش تحقیقی معتبر است، اما وقتی که سه مورد از چهار مورد به طور کامل با پیروی از رژیم مشابهی که برای پسوریازیس تجویز می شود، به طور کامل رفع می شود، چیزی توجه ما را به خود جلب می کند.
اولین مورد
در دسامبر ۱۹۷۹، آقایR.P. شکایت شدیدی را از موارد شدید اگزما به من ارجاع داد. سالهاست که از آن رنج می برد، او به شدت به دنبال راه حل بود. او درباره کار من با پسوریازیس از طریق انجمن تحقیقات و روشنگری (ARE) مواردی را شنیده بود و از اینکه من بتوانم هر گونه کمکی را به ایشان داشته باشم، بسیار متعجب می شد. در اولین جلسه بین ما کاملا روشن شد که من هرگز با موارد اگزما مواجه نشده بودم و تجربه ای نسبت به آن نداشتم. با این وجود، با درخواست او و اینکه من را لمس کرد و من موافقت کردم که پرونده کایس راجع به اگزما را با درک اینکه من نمی توانم پرونده R.P. را در صورتی که اوزن اوزن درمانئ DIVئ در محدوده عمل من قرار نگیرد، ارسال کنم و لذا با این درک، ما کار را ادامه دادیم.
شگفت آور اینکه، انجام مطالعه دقیقی از گفتمان اگزما نشان داد که یک چنین مورد شگفت آوری به موازات پسوریازیس است که من تقریبا متقاعد شده بودم که گویی فایل اشتباه را ارسال کرده بودند. اما این چنین نبود؛ این فایل برای مورد اگزما بود. برای دو هفته من هر گونه اندازه گیری احتمالی را که می تواند به نفع R.P باشد را مورد مطالعه قرار دادم.
علت اگزما همان مورد نازک شدن دیواره روده ذکر شده است که در ان انباشت سموم در بدن همراه با دفع ضعیف علت اصلی بوده است. پیروی از رژیم غذایی با سطح قلیایی بسیار بالا ضروری است، حذف مناسب به عنوان عامل کلیدی در اوزن اوزن درمانئ DIVئ مطرح می باشد. تنها یک اندازه گیری خارجی، استفاده از پماد Rayیا مایع یا داروی Lenoir اگزما اغلب برای اگزما و گاهی اوقات برای پسوریازیس توصیه می شود. از آنجایی که آنها موارد تجویزی نیستند، بیمار می تواند آنها را به راحتی تهیه کند. همان پودر نارون لغزنده، زعفران زرد آمریکایی و چای مولین، گیاهان اولیه برای پاک سازی روده بودند. تنظیمات ستون فقرات کمی متفاوت بود. بر روی ناحیه سوم و چهارم پشتی در سراسر کمر تاکید می باشد، اما اشاره ویژه ای به مهره ششم پشتی نیز وجود دارد. شباهت در علت و اوزن اوزن درمانئ DIVئ اگزما و پسوریازیس در ماده کایس بسیار مشهود بود.
پس از اینکه برای R.P. یک رژیم اساسی همانند پسوریازیس در نظر گرفتم، او موافقت کرد که هر اندازه ای را مصلحت می باشد دنبال کند. او چند مرتبه برای ویزیت به مطب من آمد، اما بعد از آن نمی توانست سه ماه دیگر برگردد. هنگامی که او بازگشت، نتایج بسیار دلگرم کننده ای گرفته بود. برای اولین بار در سال، او مشتاق، حیاتی و پر جنب و جوش بود، و پوست او به طور قابل توجهی بهبود یافته بود.
در ماه دیگر، همه ناراحتی ها فروکش کرد. در عرض شش ماه او نسبت به وضعیت پوست و تمام زمینه های دیگر زندگی اش نیز راضی بود. تلاش شغلی او به آرامی بهبود یافت، اما به طور پیوسته، پوست او روشن باقی می ماند، نگرش او بسیار مثبت بود، و احساس ناامیدی و اضطراب خود را با آرامش جایگزین کرده بود. او مرد آرامی بود که مجددا مسئول زندگی اش شده بود.
در ۲۹ اکتبر ۱۹۸۰، من درباره پسوریازیس در تالار گفتمان کتابخانه Dag Hammarskjold در سازمان ملل در نیویورک سخنرانی داشتم. همانطور که آماده می شدم روی صحنه بروم، R.P. آمد تا به من اطلاع دهد که او در بین مخاطبین حضور دارد و اگر من خواستم می توانم در مورد پرونده خاص مواردی را ذکر کنم و ایشان آن را تأیید کنند. یک فرصت در پایان سخنرانی برای من ایجاد شد و من پرونده خود را ارائه دادم. پس از معرفی او، او همه را (از جمله من) را با نشان دادن دست ها و پاهایش مورد خطاب قرار داد که اکنون از اگزما کاملا پاک شده است، تعجب می کند، و او این موفقیت را به رژیم نسبت می دهد. من هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا این اوزن اوزن درمانئ DIVئ در همه موارد اگزما کار می کند یا نه نداشتم، اما در پرونده R.P. به لطف نظم و ترتیب خود ایشان، این دستور به درستی کار کرد.
در دو سال پس از پرونده R.P.، من فقط دو مورد دیگر از اگزما داشتم. یکی از آنها دختر کوچک قابل ستایشی بود که مادرش تمام دستورالعمل ها را با وجدان تا حصول نتیجه موفق پیگیری می کرد. دیگری زنی بالغ بود که از زمان کودکی از اگزمای بسیار شدید رنج می برد. من پاسخ او را موفق نمی دانم، اگرچه بعد از سه یا چهار ماه بهبود یافت. او اوزن اوزن درمانئ DIVئ بیشتر را به دلیل پیگیری روش های اوزن اوزن درمانئ DIVئی دیگر متوقف کرد. شاید زمان بیشتری برای پاک سازی داخلی بدنش لازم باشد.
با این حال، یک مورد در تاریخچه پرونده او برجسته می باشد – او تا به حال در طی عمرش دفع ضعیفی داشته است.
یک مورد از طریق تلفن
تا ژانویه سال ۱۹۸۳، من با موارد بعدی اگزما مواجه شدم. در یک آخر هفته، A.G.، دوست عزیز من از ایالت نیویورک، وضعیت غم انگیز دوست مادام العمرش خانم M.K.، که نود و دو ساله بود، را به من اطلاع داد. M.K. تا سال ۱۹۸۱ و زمانی که با یک مورد سخت اگزما مواجه شد یک شخص بسیار فعال بود. خارش در طول بازوهایش غیرقابل تحمل بود. اگرچه او در طی این مدت تحت مراقبت دو متخصص پوست قرار گرفته بود، اما هیچ چیز باعث تسکین او نشده بود و حتی وضعیتش بدتر شده بود.
A.G. از من پرسید که آیا می توانم کاری برای دوستش انجام دهم؟ من پاسخ دادم که این کار امکان پذیر بود، در حالیکه همه دستورالعمل ها را دنبال می کرد. A.G. اصرار داشت که من با او تماس بگیرم و در مورد این موضوع بحث کنم، چرا که ایشان در حالت نا امیدی بود. تماس گرفتم. صدای تلفن، طوری بود که گویی یک انسان شگفت انگیز ریشه دار، دوست دار فلسفه زندگی که در طول سالها مثبت اندیشی خود را حفظ کرده است در حال صحبت کردن است. قدردانی او نسبت به زمانی که صرف کردم از آغاز گفتگو آشکار شد. او توضیح داد که او توسط هر دو متخصص پوست با تشخیص اگزما مواجه شده است. حتی در سن نود و دو سالگی، او این را به عنوان سرنوشت یا سرنوشت خود نمی پذیرد. او می دانست که در جایی جوابی وجود خواهد داشت.
از آنجا که موفقیت پرونده R.P. به اثبات رسیده است، من می توانستم به M.K. جزئیات موفقیت او و همچنین تجربه ام در رابطه با پسوریازیس را بازگو کنم. دکتر رونالد مارکس، یکی از محققان برجسته ای که به عنوان یک مسئول در زمینه پسوریازیس به شمار می رود، گفت: “اگر بیماری مورد ابتلا واقعا اگزما باشد، روش اوزن اوزن درمانئ DIVئی خوبی که برای پسوریازیس وجود دارد کارایی نخواهد داشت”. این موضوع احتمالا از دیدگاه اوزن اوزن درمانئ DIVئ ارتودوکس امری درست است، اما از نظر چشم انداز کایس، من باید به این پزشک خوب پاسخ دهم که در حقیقت، من عکس آن را ثابت کرده ام.
همانطور که من رژیم را به M.K. از طریق تلفن، ارائه کردم او یادداشت های دقیق را ثبت کرد و بارها و بارها مراتب قدردانی خود را اعلام کرده گفته است که دقیقا دستور را دنبال می کند. هنگامی که من اهمیت حذف مناسب را توضیح دادم، در این صورت هیچ یبوست نباید وجود داشته باشد، او با آرامش آهی کشید. او توضیح داد: “من به پزشکان گفتم که من اغلب مبتلا به یبوست هستم، اما آنها عملا این را نادیده می گیرند و اینگونه به نظر می رسد که این موضوع امری بی ارتباط با بیماری من می باشد.” من پیشنهاد کردم که وی اقدامات لازم را به صورت فوری جهت مشکل یبوست خود انجام دهد.
علاوه بر این، و از لحاظ اهمیت، من برای ایشان شیر کامل و شیر بز را تجویز کردم. فرم پودری در اکثر فروشگاه های ارائه کننده غذای سالم یافت می شود یا می توان آن را سفارش داد.
این زن متعهد و مشتاق، هر پیشنهاد را به بهترین وجه از توانایی هایش پیگیری می کند. او سفارش تهیه سبزیجات مناسب، آبمیوه ها، چای های گیاهی و غیره را ارسال کرد. در ماه اول، همانطور که اغلب در موارد پسوریازیس اتفاق می افتد وضعیتش بدتر شد. سپس به آرامی یک تغییر آغاز شد. بهبودی تدریجی و پایدار نشان داد که تغییر رژیم غذایی باعث تنظیم حرکات روده وی شده و ایشان دیگر مشکل دفع نداشتند.
چندین بار، پرستار ایشان انمای خانگی را برایشان انجام داد، که اختلاف نظر مشهودی را ایجاد کرد. من پیروی از یک رژیم غذایی تنظیم شده، به ویژه اجتناب از غذاهای با محتوای پر چرب و اجتناب از nightshade ها و شیرینی ها را تجویز کردم. شیر بز به بخشی منظم از رژیم غذایی او تبدیل شد. این رژیم به خوبی دنبال شود، اما میل قوی اشان نسبت به رهایی بدنش از این بیماری تحریک کننده عامل برتری است.
دفعه بعدی که من از M.K. با خبر شدم در ماه جون ۱۹۸۳ بود، و در حالی بود که من از A.G. پنج ماه پس از مکالمه تلفنی اولیه مان بازدید می کردم. M.K. اصرار داشت که او را ویزیت کنم. این کار را کردم و خوشحال شدم که این خانم شاد، مهربان و باهوش را در خانه ملاقات کردم. علامت یا ضایعه ای در ایشان وجود نداشت. حالا ایشان از عدم خارش، درد و سفتی ناخوشایند لذت می برد.
او از من دعوت کرده بود تا ایشان را ویزیت کنم، تا نه تنها به نتایج به دست آمده را مشاهده کنم، بلکه می خواستند از من به جهت قرار دادن ایشان در مسیر درست تشکر شخصی داشته باشند. در قدردانی، وی یکی از اموال ارزشمند خود را به من داد، یک نسخه ۱۹۳۶ از فیلم بر باد رفته، که به امضای نویسنده، مارگارت میچل، که دوست شخصی خانواده بوده است رسیده بود.
داستان M.K. برای من و همه کسانی است که او را می شناسند الهام بخش است. یک زن نود و دو ساله، به جای دست از کار کشیدن، ذهن خود را به انجام هر کاری که مورد نیاز بود، معطوف کرده بود. پس از دریافت دستورالعمل ها در طی چند تماس تلفنی، او مصمم بود تا پیگیری لازم را انجام دهد و موفق شد. برای بیماران جوانی که مبتلا به اگزمای هستند و احساس می کنند که این روش بیش از حد مشکل است، من فقط احساس تاسف دارم. جاده پیش رو می تواند طولانی، خسته کننده و گران باشد، و به علت عدم تمایل به در نظر گرفتن این مسیر جایگزین، درد و تلاش زیادی به وجود خواهد آمد.
من مجددا M.K. را در آگوست ۱۹۸۳، و طی دعوت ایشان، ملاقات کردم تا تمام کتابهایی را که می خواهم از کتابخانه ایشان انتخاب کنم. قبل از خروج از شرکت مطبوع ایشان من سوالی را از وی پرسیدم که این سوال را از همه بیماران موفقم می پرسم: “خانم M.K.، شما فکر می کنید کلید موفقیت تان چه چیزی بوده است؟” او لحظه ای فکر کرد و با چشمک زدن گفت: “خب، دکتر، اگر به صورت درست بخواهم پاسخ دهم باید بگویم از زمانی که من یبوست را مهار کردم!”
خواننده باید درک درستی از شباهت های علمی بین علت و رژیم اوزن اوزن درمانئ DIVئی پسوریازیس و اگزما داشته باشد. با این حال، تفاوت های خاصی در اوزن اوزن درمانئ DIVئ اگزما در مقایسه با پسوریازیس وجود دارد. اساسا رژیم
به جز استعمال خارجی از پماد Ray برای اگزما در مقابل Cuticuraیا پماد هیدروفیلی برای پسوریازیس یکسان است. از نظر داخلی، همانند یک پاک کننده روده، هر کدام از ملین های طبیعی مانند میوه های خام، شربت انجیر، سنوکوت، پوسته پسیلیوم و غیره مفید هستند. تنها قاعده قابل توجه در اینجا این است که سعی کنید جایگزین استفاده از ملین را از موارد پایه میوه ای با یک پایه گیاهی انتخاب کنید. بهتر است که از همان نوع ملین استفاده نکنید. علاوه بر این، من توصیه می کنم پارچه پنبه ای نه تنها برای ورقه های رختخواب، بلکه برای لباس خواب و لباس زیر، به خصوص جوراب شلواری داشته باشید. حتی برای حوله های حمام بهتر است که از پنبه (یا بیشتر بخش آن از پنبه) به جای نایلون، ابریشم یا اسپندکس ساخته شده باشد. به عبارت دیگر، بیمار مبتلا به اگزما یا پسوریاتیک می تواند به خوبی جهت جلوگیری از هر گونه پارچه مصنوعی چسبیده به پوست وارد عمل شود. هر چقدر پوست بتواند بیشتر نفس بکشد، نتایج بهتری رقم خواهد خورد.

اگزما در نوجوانان

همیشه در ذهن داشته باشید که علت اصلی اگزما، حال چه بیمار جوان یا پیر باشد، تجمع سموم در بدن است. دفع ضعیف و انتخاب غذای نامناسب عامل اصلی کمک کننده به این بیماری است. همچنین احتمال زیادی وجود دارد که ترکیبی از دو مورد وجود داشته باشد. من دریافتم که علل پسوریازیس و اگزما را موارد یکسانی تشکیل می دهند. اقدامات زیر با تایید متخصص اطفال پیشنهاد می شود:
۱٫ هر روز مقدار زیادی آب خالص بنوشید (حداقل ۴ تا ۶ لیوان).
۲٫ پیروی از جدول غذای ۷۰-۸۰ / ۲۰-۳۰ درصد قلیایی اسیدی.
۳٫ روزانه ۱ یا ۲ قطره روغن کرچک را به یک لیوان یا بطری آب مصرفی اضافه کنید.
۴٫ یک قاشق چای خوری از یک بطریCastoria Fletcher را بردارید و آن را با یک قاشق چای خوری روغن زیتون جایگزین کنید. قبل از استفاده، بطری را خوب تکان دهید. در نوجوانان، ۱ قاشق چای خوری این مخلوط روزانه دریافت می شود. برای افرادی که بیش از ۵ سال دارند، ۲ قاشق چای خوری را در روز مصرف کنید (که بهتر است زمان ان بین وعده های غذایی باشد). همانطور که میزان دفع بهبود می یابد، پوست نیز شرایط بهتری خواهد داشت. کودک بعد از اینکه از جنبه داخلی پاک شد، باید مصرف مخلوط را متوقف کند.
۵٫ چای نارون لغزنده باید در صبح؛ و چای زعفران در دیر وقت دریافت شود.
۶٫ موارد استعمال خارجی کمک می کند تا خارش و ناراحتی شدید را فروکش کند. استفاده از روغن کرچک، مخلوط روغن زیتون با روغن بادام زمینی، یا فرمول ضد خارش Aveeno مفید است. در بعضی موارد، حمام آوانو به بهبود شرایط کمک می کند. گاهی اوقات یک پارچه نرم در آب خنک می شود و روی منطقه آسیب دیده اعمال می شود. برای مناطق کوچک دچار التهاب شدید، یک مکعب یخ را در داخل دستمال کاغذی گذاشته و به طور مستقیم روی پوست اعمال کنید. استفاده از پودر بچه جانسون یا نشاسته ذرت در مناطق خارش دار، به ویژه در شب، در بسیاری موارد نتیجه موفقی داشته است.
۷٫ کودک باید ۱ تا ۳ قاشق چای خوری روغن زیتون خالص را در روز دریافت کند.
۸٫ کودک باید از قوانین رژیم پیروی کند، به ویژه: • غذاهای سرخ شده، مانند چیپس، سیب زمینی سرخ کرده، دونات ها را مصرف نکند.
• هیچ گونه nightshade و یا محصولات دارای nightshade را مصرف نکند. این موارد عبارتند از: گوجه فرنگی، تنباکو، بادمجان، سیب زمینی سفید، فلفل (تند) و پاپریکا.
• هیچ گونه شیرینی به هر اندازه ای ، به ویژه شکلات، آب نبات، کیک و موارد یخ زده. شربت ذرت یا محصولات ساخته شده با شربت ذرت. (برچسب ها را بخوانید).
• مصرف شیر و محصولات لبنی را تا حد امکان متوقف کنید. به جای آن شیر خشک، شیر سویا یا شیر بز را امتحان کنید.
• اجتناب از هر ماده غذایی که باعث واکنش آلرژیک می شود.
به یاد داشته باشید هدف از موارد استعمال خارجی این است که فقط پوست را آرام کنید و در طول فرآیند بهبودی، که در داخل اتفاق می افتد، احساس راحتی داشته باشید.
“پسر کوچک در آتش!”
در مارس ۱۹۹۴ آقا و خانم T.P. فراخوانده شدند، که به شدت به دنبال پاسخ برای شرایط M.P. دو ساله بودند. شرایط او توسط حداقل چهار متخصص پوست این گونه گزارش شده بود “بدترین حالت اگزمای کودکان که تا به حال دیده اند”. این بیماری زمانی که وی در دو ماهگی بود شروع شد. هنگامی که پسر را برای اولین بار دیدم، در ۲۵ مارس ۱۹۹۴، دلیل اضطراب والدین واضح بود. سر و بازوهای M.P. کوچک طوری بود که به نظر می رسید که او از سوختگی درجه سوم رنج می برد. فریادها، بی حوصلگی و دردش باعث شد که من راجع به اینکه می توانم کاری انجام دهم یا خیر شگفت زده شوم زیرا که ایشان نسبت به اوزن اوزن درمانئ DIVئ های متخصصین مختلف پوست پاسخ موفقی نداشت. اما مت مجبور بودیم آن را امتحان کنیم. با تعهد کامل نسبت به رژیم برای نوجوانان، والدین M.P این روش را شروع کردند. در عرض چند روز، تغییرات ترغیب کننده مشاهده شد. هفته بعد بهبودی ادامه یافت: بدون پوسته پوسته شدن یا اثر زخم. پس از گذشت نه ماه، پیشرفت نهایی بزرگی رخ داده است، و M.P. به طور دائم دریان یافت. من کلا او را دوبار دیدم. این تعهد پدر و مادرش بود که موجب شد او از دست این بیماری رها شود.
به عنوان مثالی از آنچه ممکن است در چنین مواردی و با داشتن دانش در مورد روند دنبال شده با سازگاری و پایداری رخ دهد، عکس های مورد M.P. در صفحه ۲۴۵ ارائه شده است. این موضوع باید برای هر پدر و مادر، سرپرست و حتی یک کودکی که به سن فهم رسیده باشد، الهام بخش باشد تا بتواند به اثربخشی این رژیم پی ببرد.

در طول این سال هایی که سپری شده است، من این اصول را برای چند کودک کوچک استفاده کردم و نتایج مشابهی داشتم. اوزن اوزن درمانئ DIVئ بعضی دیگر به زمان بیشتری نیاز دارد، و بعضی از آنها در معرض شعله ور شدن قرار دارند، اما با چنین روشی، نتایج بسیار امیدوار کننده است. من این اطلاعات را به خوانندگانم انتقال می دهم نه به این دلیل که تضمین نتایج مطلوب را در هر موردی فراهم می کند، بلکه به این دلیل که این مورد رویدادی درست بود و ممکن است در حالی که سایر روش ها برای بعضی از کودکان مبتلا به اگزما ناکام می ماند، ممکن است این روش هدیه ای خدادادی باشد.

همبستگی بین پسوریازیس و اگزما
تفاوت های دیگر جزئی هستند، اما برای علاقه خواننده، من در زیر یک دیدگاه مقایسه ای از هر دو شرایط را ذکر کرده ام و همچنین برخی اقدامات مناسب رژیم غذایی آورده شده است.

 

نکته: محصولاتی مانند Innerclean، پماد Ray، یک مخلوط روغن زیتون و روغن بادام زمینی و
Glyco-Thymoline را می توان از طریق تامین کنندگان کایس که نام انها در پیوست D آمده اند، دریافت می کنید.
عوامل اوزن اوزن درمانئ  عمومی: پسوریازیس و اگزما
۱٫ خوردن مقدار زیادی سبزیجات دارای برگ سبز، به خصوص کرفس و کاهو.
۲٫ چای زعفران زرد آمریکایی و چای مولین در هر دو مورد مورد نیاز است. نوشیدن مقدار زیادی آب و نوشیدنی های کربونات دار.
۳٫ غدد دستگاه تنفسی در هر دو حالت فعال تر می شوند، زمانی که کمبودی در سیستم حذف وجود داشته باشد؛ بنابراین، از مصرف زیر لباس مصنوعی، به خصوص کسانی مواردی که به پوست چسبیده، باید اجتناب شود. لباس زیرها و پارچه کتانی های ساخته شده از پنبه یا با درصد بالایی از پنبه ترجیح داده می شوند.
۴٫ حفظ موقعیت شاد و لبخند زدن، نگرانی و یا متخاصم بودن موجب ایجاد سموم می شود، و مصرف غذاهای اشتباه نیز دقیقا همین کار را انجام می دهد.
۵٫ مصرف پودر پوست نارون لغزنده اضافه شده به آب برای پنج روز هفته پیشنهاد می شود که یک قانون کلی خوب برای هر دو می باشد.
۶٫ تحقیقات مستقل نشان داده است که مصرف دو تا چهار قاشق غذاخوری از لسیتین دانه ای در هر روز در اوزن اوزن درمانئ DIVئ پسوریازیس و اگزما بسیار مفید است.
۷٫ در هر مورد، از مصرف nightshade ها به خصوص گوجه فرنگی، و ادویه جات تند، سرکه، shellfish و بادام زمینی و یا میوه های درختی که ممکن است فرد نسبت به آن آلرژی داشته باشد، اجتناب کنید. مصرف چربی های حیوانی باید بطور قابل توجهی کاهش یابد. مصرف ماهی، مرغ و گوشت گوسفند مجاز است، اما نباید سرخ شده باشند. به یاد داشته باشید، مصرف ماهی تیره تر و چربتر، بهتر است. سیب زمینی سرخ کرده یا هر غذای سرخ شده دیگر را نخورید. اقدامات رژیم غذایی برای اگزما به طور کلی مشابه موارد توصیه شده برای پسوریازیس است. نمی توان بیش از حد تاکید کرد که رعایت رژیم غذایی و پاک سازی داخلی عوامل کلیدی در کاهش اگزما و همچنین پسوریازیس هستند. با این حال، در مورد اگزما، مصرف میوه ها و آب میوه ها را تا حداقل مطلق حفظ کنید.
برخی از متخصصین پوست پیشنهاد کرده اند که مصرف چای وانیل در موارد اگزما بسیار مفید خواهد بود. مطالعه ای که در شماره ژانویه ۲۰۰۱ درباره آرشیو درماتولوژی ارائه شده، برای بیش از صد بیمار مبتلا به درماتیت آتوپیک نشان داد که نوشیدن روزانه یک لیتر چای oolong می تواند به طور چشمگیری باعث کاهش التهاب و خارش شود.
اگر علت ها یکسان باشد من برای اینکه که چرا یک فرد به اگزما و فرد دیگر به پسوریازیس مبتلا می شود هیچ پاسخی ندارم. در صورت امکان این موضوع را می توان تنها با تحقیقات دقیق علمی تعیین کرد. شايد آنها اشکال مختلف بيماري مشابهی باشند، اما مقامات مسئول برچسب گذاری هاي جداگانه برای آنها قرار مي دهند و در نتيجه آنها با عنوان بيماري هاي مختلف شناخته مي شوند. چنین پیشنهادی می تواند شما را از مسیر اغازین دور کند.
یک عاملی که اهمیت قابل توجهی داشته و مطالعه مواد کایس را تبیین می کند از این قرار است که چندین بیماری مختلف اساسا با شیوه یکسانی اوزن اوزن درمانئ DIVئ می شوند و نتایج رضایت بخشی در بسیاری موارد گزارش شده است. به نظر می رسد این امر به ویژه در طبقه بندی بیماری های دژنراتیو مانند پسوریازیس، آرتریت، اسکلرودرمی و سایر مشکلات سیستمیک درست باشد. به طوری که بدن به ما می گوید، “مرا درست تنظیم کنید، به من تغذیه صحیح برسانید، سپس از من انتظار داشته باشید که خوب شوم، و در این صورت من خودم را اوزن اوزن درمانئ  خواهم کرد.”
تجربه من نشان دهنده اوزن اوزن درمانئ  تعدادی از این مشکلات به ظاهر متفاوت جهت سلامتی بوده است. اصول اساسی رژیم پسوریازیس دنبال شد، و اغلب نتایج موفقیت آمیز به دست آمد.بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما

بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما
در مورد شکست ها اوضاع به چه ترتیب است؟

معنی اینکه من همیشه در ارتباط با بیماران موفق شده ام نه تنها امری اشتباه، بلکه دروغی غیر قابل انکار است. مطمئنا نقص هایی وجود داشته است. بعضی به راحتی توضیح داده می شوند اما سایر موارد اینطور نیستند. اگر تمرکز تنها بر روی رژیم و نه بر روی بیمار قرار داشته باشد، در این صورت دلایل آن همواره ناخوشایند هستند. سوال این است، چه چیزی باعث شکست شد؟ آیا اوزن اوزن درمانئ DIVئ ناموفق بود، یا اینکه بیمار (و دکتر) موجب شدند تا اوزن اوزن درمانئ DIVئ با شکست مواجه شود؟ تا زمانی که این سوال به صورت صادقانه پاسخ داده نشود، نمی توان در مورد اینکه واقعا رژیم روی یک فرد خاص کارایی داشته یا خیر نمی توان قضاوت نمود. من می توانم این مطلب را به صراحت بگویم: که اگر بیمار صادق باشد، به رسم وفاداری عمل نموده و زمان مناسب را برای محقق شدن هدف این روش در نظر می گیرد و تمایل دارد تا شیوه زندگی اش (به خصوص عادات غذا خوردنش) را تغییر دهد، و سپس شانس موفقیت بسیار افزایش خواهد یافت.
با این حال، طبق قانون میانگین، درصد مشخصی از افراد حتی اگر آنها از این نامه پیروی کنند، به این روش یا هر نوع اوزن اوزن درمانئ DIVئ دیگری پاسخ نمی دهند. هر کس می تواند حدس بزند که چرا این اتفاق رخ می دهد. با توجه به این درصد اشتباه در مورد شکست، یکی از علل شایع در اغلب موارد عدم موفقیت از این قرار است که بیمار پیروی از رژیم را متوقف کرده است.
گاهی اوقات دلیل روشن بود – نتایج به اندازه کافی سریع نبودند. در مورد دیگران، میل به نوشیدنی های الکلی، شیرینی ها یا غذاهای غنی تمایل به تمیز کردن پوست را خنثی می کند و برخی از مواردی که به طور معمول به اندازه کافی شدید نبودند، انگیزه آنها را برای رعایت نظم و انضباط لازم، به خصوص در مورد رعایت رژیم غذایی ترغیب می کند. حتی با این موارد ناموفق، اکثر آنها درجه ای از بهبود را نشان دادند. همانند هر تلاش موفقیت آمیزی، پایداری کلمه کلیدی جهت اوزن اوزن درمانئ DIVئ پسوریازیس است.
“مشاوره” از فردی بی اطلاع
مشکل دیگر بیمار و همچنین پزشک این است که باید نسبت به ملاحظات لازم را در نظر داشته باشند، افکار و نظرات دلسرد کننده از جانب دوستان و اعضای خانواده خوب اما نامطلع می باشد. به همین دلیل است که من به شدت بیماران جدید را تشویق می کنم که یکی از نزدیکان و یا دوستان خود را نیز برای مشاوره به همراه بیاورند. چیزی مانند شواهد، پیگیری پرونده های موفق و دانش در خصوص کل فرآیند برای تبدیل شدن یک دوست نگران به یک دست کمک کننده برای بیمار وجود ندارد. در واقع وقتی که بیمار به تنهایی جهت مصاحبه اولیه مراجعه می کند و مطب را با شور و شوق ترک می کند و این انگیزه توسط افرادی که نه زمان صرف می کنند و نه علاقه ای به بررسی روند خودشان دارند، موجب می شوند تا زمان بی حد و حسابی تلف شود. پسوریاتیک به این نوع تاثیر نیاز ندارد. گاهی اوقات بهتر است که بیمار چیزی به شما نگوید، به رژیم ادامه دهد، و بعدا اگر موفق شد، منبع موفقیت خود را نشان کند.
به طور طبیعی، هیچ کس نمی خواهد که بیشتر از حد ضروری بیمار باشد، به ویژه در مورد چیزی که به اندازه پسوریازیس مضر است. این بیماری یک شبه گسترش نیافته است. بنابراین، این به این معناست که نمی توان آن را یک شبه نیز حذف کرد. در اینجاست که تشویق به کار می آید.
بخشی از مسئولیت پزشك و نیز بستگان و دوستان، این است كه به طور مداوم بیمار را تشویق كنند تا آرزوی خود را به خوبی پیش ببرد. ترتیب دستورات شخصی بین بیماران موفق و بیماران جدید، یکی از ارزشمندترین مراحلی است که پزشک می تواند برای افزایش اعتماد به نفس و اطمینان به وجود آورد. (البته، در ابتدای کارمجوز لازم از تمامی طرف ها دریافت می شود.)
بیمار شدن، به خصوص با یک بیماری از نوعی سیستم، به زمان نیاز دارد. اگرچه این ایده منطقی است، گاهی اوقات برای بیمار دشوار است که درک کند برای خوب شدنش نیز باید زمان صرف کند. اگر شرایط غیر قابل برگشت نباشد و اقدامات مناسبی انجام شود، اینکه بدن چگونه می تواند خود را به حالت تعادل برگرداند امری شگفت انگیز است. این موضوع برای بیماران جدید، همانند رژیم غذایی و سایر عناصر رژیم غذایی مورد تاکید قرارمی گیرد.
جدی ترین مشکل
هیچ چیز نا امید کننده تر و غم انگیزتر از این نیست که برخی افراد وجود داشته باشند که برای آهسته ترین روند پیشرفت مبارزه کنند در حالی که دیگران عملا هیچ پیشرفتی نداشته باشند. صبر یک فضیلت است و هیچ محققی نباید فاقد آن باشد، اما از جنبه صادقانه این یکی از دلخور کننده ترین مشکلات من در خصوص اوزن اوزن درمانئ DIVئ بیمار پسوریازیس است.
زمان های زیادی وجود داشته است که من آماده بودم که زمانی که همه چیز به سرعت در حال بهبود است حوله را پرتاب کنم و به سراغ موردهای جدیدتر و امیدوار کننده تر بروم. این امر تا زمانی که توسط با شکست های جدیدی مواجه نباشیم انرژی و شور و شوق تازه ای به من جهت ادامه کار می دهد. من اغلب از خودم پرسیدم چرا این اتفاق افتاد. اگر این روند واقعی است و اصول مورد توصیه با وفاداری دنبال می شود، آیا همیشه نباید نتایج خوبی به دست آید؟
من اعتقاد دارم که پاسخ به یک علت و یا دلیل دیگر در بین خود بیماران وابسته است . موارد موفق واقعا پیشگامان تحقیقات بیشتر هستند. من همیشه به این نتیجه رسیده ام که اگر می خواهید موفق باشید، باید آنچه را که مردم موفق انجام می دهند انجام دهید. اگرچه من ترجیح می دهم روی کسانی که موفق می شوند تمرکز کنم، در ردیابی نقص ها، مقدار مشخصی آسایش وجود دارد، زیرا که بدین ترتیب شما می توانید یک سرنخ راجع به مسیری که باید اجتناب کنید بیابید.
Thomas A. Edison، مخترع آمریکایی بسیاری از محصولات حیاتی، از ارزش شکست حمایت کرد – اما باید آنها را تنها به عنوان یک کاتالیزور در نظر گرفت تا اینکه پاسخ پیدا شود. او باید کاری را درست انجام دهد، زیرا در هشتاد و چهار سالگی (۱۸۴۷-۱۹۳۱)، ادیسون ۱،۰۹۳ مورد اختراع ثبت کرده بود، که رکورد بیشترین مقدار ثبت اختراع برای یک فرد می باشد. ادیسون به یک نگرش پرومتئوس امریکایی، پیامبر پیشرفت تکنولوژی تبدیل شد. وقتی که از او سوال شد که اگر او از این شانس استفاده کند، از غول علاالدین چه درخواستی خواهد داشت بدون هیچ گونه تردید جواب داد: «سلامتیم!»
در واقع می توان چیزی را برای شکست در نظر گرفت، اگر آن به عنوان یک محرک برای تداوم عزم و اراده برای یافتن پاسخ عمل کند. سوال ذهنی من دیگر این نیست که آیا روشها در صورت پیروی از آنها کارایی دارند یا خیر. سوال در حال حاضر این است، چرا این روش روی برخی افراد کارایی دارد و روی برخی دیگر موثر نیست؟ من فرض می کنم که اگر این روش بر روی یکی از آنها کارایی داشته باشد، پتانسیل کار بر روی همه را داراست. با توجه به این نکته، توانایی متخصص برای تشخیص هر جهت هر یک از بیماران به عنوان یک موجودیت فردی، در مدیریت پرونده آن فرد اهمیت دارد. باید اصولی را که بیماران که در انجام آن موفق بوده اند، دنبال کنند. قاعده اصلی این است که این اصول را با توجه به نیازهای هر بیمار تطبیق دهیم.
دلایل شکست
برای شکست و همچنین موفقیت ها عللی وجود دارد. برای تکرار این سوال، اگر بسیاری از افراد به طور کامل به پیروی از این رژیم موفق شوند، چرا دیگران شکست می خورند؟ بنا بر مشاهدات من، شایع ترین دلایل شکست، عبارتند از:
• ناتوانی یا عدم اطمینان در مورد بخشی از بیمار برای پیگیری طی دوره زمانی کافی و طولانی.
• عدم ترغیب از سوی بستگان، دوستان و پزشکانی که با این شیوه اوزن اوزن درمانئ DIVئی آشنا نیستند.
• عدم حمایت و همکاری توسط همسر یا مراقب بیمار در تهیه غذاهای مناسب طبق دستور.
•X-ناشناخته است. همیشه اشتباهاتی وجود دارد که نیازمند توضیح هستند. ما نیز سهم خود را داریم
اما خوشبختانه تعداد آنها اقلیت اندکی می باشد.
آنچه را که افراد موفق انجام می دهند انجام دهید
همانطور که قبلا ذکر شد، من با این فلسفه موافقم که اگر می خواهید موفق شوید، زندگی افراد موفق را مطالعه کنید. آن دسته از بیماران که موفق به پیروی از هر یک از رژیم های مربوطه شده اند، به بهترین توانایی های خود پی برده و در ذهن خود به خوبی پیش می روند. به عنوان مثال، هرگز به این موارد اهمیت نمی دهند که اگر در یک جشن کوکتل آنها آب یخ یا سولتزر با لیمو روی سنگ را بجای highball مصرف کنند دوستان چه خواهند گفت. آنها در هنگام غذا خوردن در بیرون، برای مطالعه منو زمان صرف می کنند و غذاهای مجاز را انتخاب کردند. آنها هر روز چای های گیاهی خود را آماده می کرده، حمام های نمکی اپسوم را دریافت می کنند، و تنظیمات ستون فقرات را همانطور که توصیه شده است انجام می دهند. آنها توسط فلسفه “ادامه دادن به ادامه دادن!” هدایت شده اند تا زمانی که نتایج مورد نظر را به دست بیاورند.
شیرینی جات و الکل
به نظر می رسد ترک دو چیز برای بیماران دشوار و یا حداقل با محدودیت مواجه است که این دو مورد شیرینی جات و الکل هستند. سیگار کشیدن بیش از حد نیز دور از دسترس نیست. آب نبات مقصر اصلی در میان شیرینی جات است. الکل سنگین (جین، ویسکی، ودکا) یا مقدار بیش از حد آبجو مشکلی برای مصرف کنندگان است. در حقيقت، بسياري از بيماراني كه دچار يك يا هر دو نوع اختلال هستند با زمان بسيار دشواري از جهت خودداری از مصرف انها مواجه هستند. خوشبختانه این موارد در اقلیت است. در واقع بسیاری از بیماران ابتدا پوست خود را پاک سازی می کنند. کسانی که دچار اعتیاد هستند، اگر آنها یاد نگیرند که خواسته های خود را کنترل کنند، در معرض مداوای پزشکان، هزینه و بدبختی قرار می گیرند.
آنها این را باور نمی کنند
یک نگرش تحریک کننده، که البته خوشبختانه نادر است، این است که بیمارانی که سال ها ضایعات انبوه را روی بدن خود تحمل می کرده اند، حاضر به قبول یا اعتقاد به اینکه این رژیم است که موجب شده پوست انها پاک سازی شود، نیستند. دوست دختر یک بیمار یک مرتبه به صورت محرمانه با من تماس گرفت تا به من بگوید: “دکتر، من می دانم که این رژیم غذایی است که پوستش را کاملا پاک کرده، اما او به این موضوع اعتقاد ندارد و به شیوه قدیمی غذا خوردنش بازگشته است و لذا مجددا بدنش با ضایعات پوشانده شده است.”
این موضوع برای من مبهم است که چرا یک بیمار به طور ناگهانی از رژیم غذایی دست می کشد، با اینکه می داند که این کار می تواند به او آسیب برساند یا حداقل فرآیند پاکسازی را متوقف کند. در حالی که من به دنبال یک پاسخ منطقی بودم، یک پرونده پسوریازیس موفق پدید آمد که برای من و تعداد زیادی از بیمارانم قابل توجه بود.
به همین دلیل است که یک بیمار خاص بیان می کند: “شما احساس می کنید که در زندان هستید، نمی توانید این کار را انجام دهید، نمی توانید آن کار را انجام دهید؛ شما نمی توانید این چیز را بخورید، نمی توانید آن را بخورید”. لذا نا امیدی شکل می گیرد، اما در اینجا یک تفاوت بزرگی وجود دارد، شما همیشه می توانید درب را باز کنید و بیرون بروید. یک زندانی واقعی این گزینه را در اختیار ندارد. وقتی که این بیمار درب را باز کرد و بیرون رفت، پسوریازیسش برگشت. پس از آن وی متوجه شد او واقعا نسبت به وضعیتش کنترل دارد. هنگامی که او نگرش “کودکانه” او را بر هم زد، همانطور که وی این کار را انجام داد و از قوانین پیروی کرد، او یک بار دیگر آزاد بود. پوست او پاک شود و همانطور که می خواست روشن شد.
برخی از بیماران این نتایج را به در معرض قرار گرفتن آفتاب یا اوزن اوزن درمانئ DIVئ های ماوراء بنفش مرتبط می دانند، اما نظم و ترتیب موجود در رژیم غذایی و روش های پاک سازی که در اینجا توضیح داده شده است را بی تاثیر می دانند. با این حال، زمانی که من بیمارانی را که به طور کامل از ضایعات رها شده اند را ملاقات می کنم که خود را در معرض اوزن اوزن درمانئ DIVئ با نور خورشید یا اشعه ماوراء بنفش از هیچ نوعی قرار نداده اند.
من اعتقاد دارم که اکثر این بیماران با داشتن یک دیدگاه منفی احساس امنیت می کنند، زیرا این شیوه معمول برای تفکر آنها است و آنها دوست ندارند سبک زندگی خود را تغییر داده و یا حتی برای مدتی کوتاه مصرف غذا و نوشیدنی های مورد علاقه خود را متوقف کنند. سپس مجددا، شاید آنها به واسطه دیدگاه اوزن اوزن درمانئ DIVئ ارتدوکس باور ندارند که شاید پاسخ بتواند بسیار ساده باشد.
این موضوع برای بعضی از بیماران مبتلا به درجه شدید پسوریازیس امری غیرمعمول است که حتی در زمانی که نتایج شروع به آشکار شدن کند، دست از این رژیم بر دارند. یکی دیگر از تجربه های ناخوشایند برای پزشک این مورد است که وقتی تغییرات مثبت در پوست دیده می شود و بیمار آن را پذیرفته و پیشرفت توسط همسر نیز تایید می شود، اما چرا دوباره بیمار به شیوه قبلی زندگی خود بازگشته است، در حالی که کاملا آگاه است که ضایعات مجددا عود خواهد کرد و آنها باز هم این کار را انجام می دهند! به نظر می رسد بیمار به راحتی می خواهد این روش را امتحان کند تا ببیند آیا واقعا کارایی دارد یا خیر. به نظر می رسد چنین افرادی خواسته اند نگرش خود را تطبیق دهند، “خوب، این روش کارایی دارد، بنابراین در نهایت من به آن عمل می کنم. در عین حال، من می خواهم تا هر چیزی را که دلم می خواهد بخورم و بنوشم.” خوشبختانه، وقتی چنین رخدادهای نادری رخ می دهد، دلیل آن واضح است: عدم رعایت رژیم غذایی. چنین بیمارانی می خواهند خود را از پسوریازیس خلاص کنند، اما آنها قیمت این کار را بیش از حد در نظر می گیرند. رنج تحمل شده از طرف انها از لحاظ ناراحتی، خجالت زدگی یا ناراحتی برای رفع نیازهای غذایی باورنکردنی است. چنین افرادی اگر نخواهند به تغییر روش قلبی و ذهنی شان روی بیاورند با دشواری زیادی مواجه خواهند بود.
من شنیده ام برخی از بیماران این ادعا را دارند که، “پسوریازیس من از بدنم خارج شد و دیگر هرگز بازگشتی نداشت.” من هیچ دلیلی برای عدم اعتقاد به این موضوع ندارم اما بروز چنین حوادثی بسیار نادر می باشد. برای افرادی که منتظر آن هستند، فقط می گویم: “بر روی آن حساب نکن!” اقدامات عملی را برای تسخیر بیماری انجام دهید و از “بچه بازی” در مورد آن بپرهیزید. سپس، و تنها پس از آن، اگر به یک اوزن اوزن درمانئ DIVئ کامل نرسید، حداقل می توانید بیماری را کنترل کنید.
“عقلانی سازی” – یک اشتباه؟
آقایH.M. دچار پسوریازیس شدید در صورت (که نسبتا نادر است)، پشت، قفسه سینه، و به خصوص پاها بود. او به مطب من آمد و به دنبال راهی برای متوقف کردن این روند بود که فقط شش ماه پیش آغاز شده بود. او یک فرد مهربان، دوست داشتنی، شاد و سخت گیر بود. صادقانه بگویم، من برای خودم متقاعد نشدم که او می تواند موفق شود، زیرا او در مورد این روش به اندازه کافی “عقلایی” نبود. او این روش را مورد سوال قرار نداد. با کمک ارزشمند همسرش، او به سادگی دستورالعمل های این نامه را دنبال کرد. در طی سه ماه، تمام صورت، قفسه سینه، پشت و بیشتر بازوهایش و برخی ضایعات باقی مانده در پاهایش ناپدید شدند. سه ماه بعد، پوست او ۱۰۰ درصد روشن شده بود. هنگامی که از او پرسیدم، همانطور که من برای تمام موارد موفقیت آمیزم این کار را انجام می دهم، به نظر شما علت پسوریازیس چه بود، وی به سرعت پاسخ داد: “غذای ناسالم – شما گفتید از آن بپرهیزید،بنابراین من این کار را انجام دادم!”بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما
“افراد خردمند” که به جای تجربه کردن روش مربوطه همه چیز را مورد سوال قرار می دهند، هنوز با مشکل پوستی خود مقابله می کنند. شاید برای مهم نباشد، اما من علیه فردی نیستم که در جستجوی پاسخ سوالات می باشد اما من از فردی ناراحت می شوم که به دنبال پاسخ هایی است که با مفاهیم پیش بینی شده اش تناسب داشته باشد و وقتی که پاسخ ها متناسب نبودند، آنها را رد می کند.بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما
William Kearny Carr این موضوع را با بهترین تضاد بیان کرد:بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما
با وجود این که عقل بسیار مورد ستایش قرار گرفته است، اما دارای معایبی است، زیرا شک و تردید ما را افزایش می دهد و بنابراین بزرگترین مانع موفقیت ما محسوب می شود. تمام پیشرفت ها از سمت پایین به سمت بالاست؛ از این رو ما باید انتظار داشته باشیم که حکمت را افراد سطح پایین و غیرهوشمند بشنویم. چرا که آنها ذهن خود را طوری آموزش نداده اند تا به چیزی شک داشته باشد و از این رو اغلب به طور مستقیم و بلافاصله متوجه می شوند که چگونه فکرشان را نظم و ترتیب دهند.
بنابراین اگر بیماران از راه خود بیرون بیایند و صادقانه به دنبال پاسخ باشند، پاسخ ها ارائه می شود. مجددا باید تأکید کنم که موفقیت این یا هر دستاورد ارزشمند دیگر باید بر پایه صبر و استقامت ایجاد شود. بدون این دو مولفه ذهنی، ساختار این اصل اوزن اوزن درمانئ DIVئی فرو خواهد ریخت.
این رویکرد کاملا با روش “ترمیم سریع” متضاد است که بسیاری از افراد مبتلا به پسوریازیس به دنبال آن هستند. تا زمانی که پسوریازیس را به عنوان یک مشکل سیستمیک که بایستی به طور سیستماتیک مدیریت شود، در نظر نگیرند ، حصول نتایج موفقیت آمیز، اگر نگوییم غیر ممکن است، اما تحقق آنها دشوار خواهد بود. هنگامی که آنها این تصویر کلی از مشکل را مشاهده می کنند، رویکردشان به این بیماری به ابعاد جدیدی برمی گردد و اگر اقدامات به درستی انجام شود، معمولا نتیجه مطلوبی را به ارمغان خواهد آورد.

بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما

 

"<yoastmarkبیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما بیماری پسوریازیس و اگزما

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *